Kopernik-Gresham w niszy

Może nie jest to wiadomość z gatunku tych, które wstrząsają światem, jednak do przykrych na pewno należy. Otóż szwedzka firma perfumeryjna Byredo zaprzestaje produkcji perfum M/Mink. Powód? Były zbyt kontrowersyjne, co przekładało się na nie najlepszą sprzedaż, choć akurat w Polsce – jak usłyszałam  – miały całe grono wielbicieli i wielbicielek (pachnidło należy do kategorii unisex). Ci wielbiciele i te wielbicielki, wzdychając ciężko, sięgają teraz do portfeli, by kupić, co jeszcze się da, na zapas. Bo M/Mink to zapach z gatunku tych, które się albo nienawidzi, albo kocha tak bardzo, że trudno wyobrazić sobie bez niego  życie.

Dla mnie od początku pachniał atramentem, z lekko metaliczną nutą. Wywąchuję w nim też miód, trochę kadzidła, coś metalicznego, jakby posmak krwi. Są tacy, którzy w pierwszych, istotnie drażniących nozdrza, akordach, trwających kilkanaście sekund, wyczuwają mocz, zapach zwierzęcej sierści, a nawet spermę. Jedno jest pewne: to zapach jedyny w swoim rodzaju, który trudno przeoczyć i którego się nie zapomina. Rzecz w przedawkowaniu adoxalu, syntetycznej substancji zapachowej. Na którymś z blogów perfumiarskich wyczytałam słuszne spostrzeżenie, że wiele zapachów uważanych za „kamienie milowe” w historii perfumiarstwa, między innymi Piątka Chanel, powstała właśnie w taki sposób: „nos” tworzący kompozycję przesadził z jednym składnikiem, którego dotąd używano w aptekarskich dawkach.

Wieść o ich zniknięciu (a może to tylko plotka, nie sprawdzałam u samego źródła; niewykluczone też, że najwierniejsi fani zorganizują zbiorowy nacisk i Ben Gorham, właściciel Byredo, wycofa się ze swej decyzji) niesie ze sobą też drugie, ogólniejsze i równie smutne przesłanie: skoro niszowe perfumerie zaczynają ulegać masowym gustom podobnie jak te należące do wielkich sieci, gdzie rządzi prawo reformulacji – przeróbek klasycznych zapachów w bardziej nowoczesne, czytaj: przystępne ich wersje; znaczy, że już trudno nazwać je niszowymi. Prawo Kopernika-Gershama działa w najlepsze – wszędzie.

Otagowane , , , ,

One thought on “Kopernik-Gresham w niszy

  1. Bello pisze:

    A nowy wpis kiedy? Czekamy:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

<span>%d</span> blogerów lubi to: